Novinky

Zlomeninu páteře nemusí vždy poznat ani lékař

Zlomeninu páteře nemusí vždy poznat ani lékař

Pro Bechtěrevovu nemoc je charakteristické zkostnatění vazů okolo páteře. Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že tím dostane mícha dodatečnou ochranu…

Pro Bechtěrevovu nemoc je charakteristické zkostnatění vazů okolo páteře. Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že tím dostane mícha dodatečnou ochranu a výskyt jejího poranění bude u bechtěreviků nižší. Nic ale není vzdálenějšího realitě než tahle domněnka…

Místo řetězu tyč

Jedním z hlavním důvodů je skutečnost, že páteř se spojením obratlů zkostnatělými vazy více podobá dlouhé kosti, jako je např. stehenní kost. Tím je porušena biomechanika páteře, která má kvůli tomu daleko menší schopnost absorbovat energii poranění. A potom zlomeninu způsobí i zdánlivě banální nehoda. Ty se ještě navíc kvůli zvýšené nestabilitě pacientů vyskytují daleko častěji než u běžné populace. Při úrazech se velmi často zlomí přední i zadní část obratle a tato zlomenina je velmi nestabilní.

Chraňte si míchu

Finský výzkum udává, že u pacientů s Bechtěrevovou nemocí dochází k poranění míchy více než jedenáctkrát častěji, než je běžné. Tito lidé trpí i častějšími poraněními míchy. Ta jsou nejvážnější, protože mohou vést k ochrnutí dolních i horních končetin.

Je zřejmé, že větší počet úrazů páteře vede i k většímu počtu poranění míchy. Ale to není jediný důvod. Bohužel se stává, že i odborník úraz páteře u bechtěrevika přehlédne. Proč?
  • Již zmíněná častá triviálnost poranění, kterým lékař nepřikládá žádný význam.
  • Akutní i chronická bolest zad, kterou pacienti běžně trpí. Pokud se o bolesti v zádech po úrazu zmíní, lékař ji může pokládat za normální projev onemocnění.
  • Enormně změněná struktura páteře činí diagnózu prostým rentgenovým snímkem často velice obtížnou. Zvláště pokud se jedná o oblast dolní krční páteře, protože tato oblast je špatně přehledná kvůli přítomnostem kostí hrudníku.
Závažnost důsledků takového pochybení je zřejmá. A přitom řešení není komplikované. Každý pacient s Bechtěrevovou nemocí, který přijde k lékaři s bolestí zad nebo krku, by měl být vyšetřen pomocí počítačové tomografie (CT). Nehledě na to, jak banální se může zdát poranění, které jako příčinu udává.

(zep)

Zdroj: Ankylosing Spondylitis and Spinal Cord Injury: Origin, Incidence, Management, and Avoidance
(www.medscape.com/viewarticle/570737_1)

Hodnocení článku:
(2028 hodnocení - 2,6 z 5)

Další doporučené články

Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Bolest zad je velmi častým jevem – až 80 % lidí se s těmito potížemi někdy během svého života setká. Stejně časté jsou ale i mýty, které se okolo problémů se zády točí. Znáte sedm nejrozšířenějších?
17. 11. 2014 Bechtěrevova nemoc
Zlikvidujte zánět kloubů správným jídlem

Zlikvidujte zánět kloubů správným jídlem

Velké množství závažných nemocí má společného jmenovatele – zánět. Ten velmi často postihuje klouby a způsobuje tak artritidu. Bojovat s ním lze mnoha způsoby. Jedním z nich je i změna jídelníčku.
10. 10. 2010 Bechtěrevova nemoc
Nonradiografická spondylartritida: Proč je třeba s léčbou neotálet?

Nonradiografická spondylartritida: Proč je třeba s léčbou neotálet?

Nonradiografická spondylartritida je počínající revmatický zánět v páteři, který ještě není vidět na klasickém rentgenovém snímku. Odhalit ho je možné pouze díky magnetické rezonanci. Jak ukazuje klinický výzkum, s léčbou této choroby se nevyplácí otálet.
27. 6. 2018 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: